דלקות אוזניים שכיחות ביותר אצל ילדים. למעשה, יותר מ- 50% מהתינוקות יסבלו מדלקת אוזניים אחת לפחות במהלך שנת חייהם הראשונה. התופעות הנלוות לדלקות אוזניים מתוארות מפי המבוגרים והילדים כאחד ככאבים חזקים מאוד ו- "פועמים" אשר עמידים ביותר לתרופות נגד כאבים.

דלקות אוזניים שכיחות ביותר אצל ילדים. למעשה, יותר מ- 50% מהתינוקות יסבלו מדלקת אוזניים אחת לפחות במהלך שנת חייהם הראשונה. התופעות הנלוות לדלקות אוזניים מתוארות מפי המבוגרים והילדים כאחד ככאבים חזקים מאוד ו- "פועמים" אשר עמידים ביותר לתרופות נגד כאבים.

חום הינו אחד הסימפטומים אשר מאפיין דלקות אוזניים במיוחד אצל ילדים, תופעה אשר גורמת להורים רבים להחסיר ימי עבודה ולהישאר בבית עם ילדיהם למשך מספר ימים. בשורות הבאות ניגע בשאלה מהן דלקות אוזניים באופן כללי ומהם הסימפטומים הנלווים אליהן? כמו כן, ניגע גם בדרך הטיפול הקונבנציונליות באמצעות תרופות לבין האפשרות של טיפול טבעי בבעיה בעזרת הומאופתיה.

מהן דלקות אוזניים?

דלקות האוזניים, נקראות בשפת הרפואה otitis-media או בעברית – דלקות של האוזן התיכונה. דלקות אוזניים בילדים מתפתחות בדרך כלל לאחר מחלה ויראלית כלשהי אך ידוע על מקרים של דלקות אשר התפתחו עקב לחץ נפשי או סטרס. מנגנון הופעת הדלקת הוא כנראה בעקבות הנוזלים הרבים אשר מצטברים בסביבת האוזן התיכונה (הפרשות, נזלת), אשר מהווים קרקע פורייה לפעילות חיידקית, אשר מחריפה את עוצמת הדלקת והצטברות הנוזלים.

מהם הסימפטומים השכיחים של דלקות אוזניים בילדים?

 • כאבים.
 • חוסר תיאבון.
 • חום.

ילדים עם דלקות באוזניים (במיוחד תינוקות) יראו חוסר שקט, הפחתה בפעילות וניסיונות (כושלים) לדחיפת אצבעות אל תוך האוזן במטרה להקל על הכאב.

יש לציין כי דלקות באוזניים עלולות לפגוע בשמיעה ולהתפתחות התקינה של רכישת השפה ע"י הילד.

מדוע דלקות אוזניים כואבות?

דלקות אוזניים כואבות עקב האופי של "כדור השלג" המיוחס לתופעה :

 • התקררות ויראלית או גורם אחר המביא לעודף הפרשות.
 • שגשוג חיידקים כתוצאה מריבוי הנוזלים.
 • הגברת הדלקת ועוצמת ההפרשות והגודש.
 • הנוזלים לוחצים על עור התוף (מצידו הפנימי) וגורמים לכאב נוראי.

טיפול בדלקות אוזניים בילדים

ניתן לטפל בדלקות אוזניים בילדים ע"י תרופות (או ניתוח במקרה הצורך) או לחילופין (או במקביל) לבחור באופציה של טיפול טבעי כאלטרנטיבה בטוחה ומוצלחת בתחום זה. מבין הטיפולים הטבעיים אשר עוזרים רבות בדלקות אוזניים בילדים, הומאופתיה הינה הדרך הבטוחה והיעילה ביותר.

טיפול רפואי קונבנציונאלי :

 • תרופות כנגד חום וכאב.
 • טיפות אוזניים כנגד כאבים.
 • אנטיביוטיקה – במיוחד בתינוקות מתחת לגיל שנתיים, פחות בילדים גדולים יותר.
 • במקרים חמורים ו/או כרוניים – "ניתוח כפתורים" על מנת לשחרר את הלחץ מעור התוף.

טיפול הומאופתיה:

הומיאופתיה הינה טיפול טבעי, בטוח לחלוטין, אשר נועד לעזור לילדים רבים להתגבר על דלקות אוזניים חוזרות ונשנות ולהימנע משימוש תכוף באנטיביוטיקה ומביצוע ניתוח כפתורים. הטיפול באמצעות הומאותפיה טבעית מחזיר לילדים את שמחת החיים וחיוניותם, "מכסה" טווח רחב של סיבות אשר עלולות לגרום להופעת הדלקת (כולל סיבות נפשיות) ומעניק להורים שקט נפשי בכך שהם לא צריכים לעמוד בפני ההחלטה על מתן תרופות או ביצוע ניתוחים בילדיהם.