תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות כללית, המופיע אצל 1-2% מהאוכלוסיה. משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור –כלומר בגידים וברצועות. פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

פיברומיאלגיה מהי? (Fibromyalgia – FM/FMS)

תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות כללית, המופיע אצל 1-2% מהאוכלוסיה. משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור –כלומר בגידים וברצועות. פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

פיברומיאלגיה פוגעת בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות. למרות שההרגשה היא שזאת מחלת פרקים, זה אינו סוג של דלקת פרקים והיא אינה גורמת לעיוותים במפרקים. פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או ראומטיזם של השרירים. ראומטיזם מתייחס לכאב ולקשיון הקשורים בדלקות פרקים ובהפרעות של המפרקים, השרירים והעצמות.

במהלך 10 השנים האחרונות,, הוגדרה התסמונת בצורה טובה יותר בעזרת מחקרים אשר פרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ראומטיות אחרות.

מהם התסמינים והממצאים?

כאב:

כאב הוא הסימפטום הראשוני של פיברומיאלגיה. הוא מופיע בדרך כלל בכל הגוף, אם כי הוא עלול להתחיל באיזור אחד, כמו הצוואר והכתפיים, ולהתפשט לאחר תקופת מה.

כאב הפיברומיאלגיה מתואר במגוון דרכים, ביניהן – שורף, מכרסם, רגיש ונוקשה. לעיתים קרובות ישנם שינויים ברמת הכאב ובמיקומו לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האוויר ודפוסי השינה .

רוב חולי הפיברומיאלגיה מדווחים שרמה מסוימת של כאב קיימת תמיד. הם מרגישים את הכאב בעיקר בשרירים, נאמר גם שהפיברומיאלגיה גורמת להרגשה של שפעת תמידית. אצל חלק מהחולים הכאב יכול להיות אפילו מאוד חמור.

למרות שבבדיקה פיזית כללית לא נמצא בדרך כלל ממצא פתלוגי והחולים נראים בריאים כלפי חוץ, בדיקה קפדנית של שריריהם תגלה איזורים רגישים במקומות ספציפיים, בנקודות מרובות בגוף.

עייפות והפרעות שינה:

כ-90% מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מעייפות מתונה או חמורה המלווה בתחושה של חוסר באנרגיה, ירידה בסבילות לפעילות גופנית או תשישות מהסוג שמורגש בזמן שפעת או חוסר שינה. במקרים רבים התשישות היא בעייתית יותר מאשר הכאב.

חולי פיברומיאלגיה סובלים מתשישות הדומה למצב הנקרא תסמונת התשישות הכרונית (CFS – chronic fatigue syndrome). חלק מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מתסמיני CFS, ולהיפך.

מרבית חולי הפיברומיאלגיה חווים הפרעת שינה משותפת, אשר בגינה הם מתעוררים לא רעננים או עייפים. למרות שאתה עלול להירדם ללא קושי גדול, שלב השינה העמוקה מופרע. שנתך עלולה להיות קלה ואתה עלול להתעורר פעמים רבות במשך הלילה.
תסמינים של מערכת העצבים:

שינויים במצב הרוח והחשיבה נפוצים בפיברומיאלגיה.

חולים רבים מרגישים עצובים או ב-'down', למרות שרק 25% מהחולים סובלים מדכאון קליני, חלקם סובלים מחרדה.

חולי פיברומיאלגיה מדווחים על קשיים בריכוז ובביצוע מטלות מנטליות פשוטות. אין שום עדות שבעיות אלו מחמירות עם הזמן. בעיות דומות נמצאו אצל אנשים רבים הסובלים ממצבי רוח משתנים, הפרעות שינה או מחלות כרוניות אחרות.

חולי פיברומיאלגיה עלולים להרגיש קהות חושים או עקצוצים בידיים, זרועות, כפות רגליים, רגליים או פנים. זה יכול לרמז על הפרעות אחרות כמו דלקת של תסמונת שורש כף היד, דלקת של העצב או אפילו טרשת נפוצה.

בעיות אחרות: כאבי ראש, כאבי בטן, התכווצויות בשלפוחית השתן, שינויים בצבע העור

כיצד מטפלים בפיברומיאלגיה?

טיפולים אלטרנטיביים ברפואה משלימה

  • תרופות להפחתת כאב ושיפור השינה
  • תוכניות אימון לשרירים ולשיפור סיבולת לב-ריאה – כושר אירובי
  • טכניקות הרפיה ואמצעים אחרים להפחתת מתח השרירים
  • שיפור הידע על פיברומיאלגיה ותוכניות לניהול אורח חיים עימה

בפועל-אין טיפול תרופתי ספציפי למחלה, ולכן הרבה פעמים יומלץ על כדורים שעובדים על מערכת העצבים או כדורים פסיכיאטריים שלחלקם תופעות לואי לא נעימות.

בהומאופתיה קלאסית להבדיל מתאים לכם הרופא תרופה טבעית יחודית שתסייע להפחתת הכאבים, ושיפור ההרגשה הכללית והעייפות. כמוכן ימליץ לכם על תוכנית לאורח חיים בריא יותר מבחינת תזונה ופעילות גופנית.